Přednosti a stinné stránky mobilních domů určených k trvalému bydlení

Mobilní domy se těší rostoucí popularitě. Při použití správných materiálů a technologických postupů se jedná o plnohodnotný způsob bydlení. 

Typy mobilních domů

Nejprve si ujasněme, o čem je řeč. Mobilní domy mohou ve své podstatě spadat pouze do jedné z následujících dvou kategorií.

První kategorií jsou Mobilheimy. 

Řadí se do ní obytné přívěsy či klasické karavany. Patří sem zkrátka všechny domy se skutečnou nápravou a koly. Je možné je zapřáhnout za auto a snadno je odvést jinam. Jejich výhodou je, že k nim nepotřebujete žádné stavební povolení ani ohlášení. Na druhou stranu si do Mobilheimu nemůžete nahlásit trvalé bydliště. Prakticky v něm ale bydlet můžete – to vám nikdo zakázat nemůže.

Druhou kategorií jsou skutečné domy bez kol.

Tyto domy které jsou kompletně sestavené u výrobce a na pozemek je umisťuje jeřáb. Takové domy mohou stát na patkách, nebo mít skutečné základy.
Zde narážíme na fakt, že v mnoha ohledech mobilní dům již nebývá zcela mobilní…

Dnešní řešení domů je již vcelku jinde než koncept prvních průkopníků z 60. a 70.let v podobě obytných přívěsů. Většina změn vedla však k lepšímu. Moderní domy jsou bezpečnější, vyrobené z lepších materiálů, drží si svou hodnotu a jsou vyráběny za nižší náklady. Tato změna ale proběhla na úkor jejich mobility. Zkrátka není to tak, že byste zapřáhli obytný vůz za své auto a jeli. Potřebujete nákladní auto, které přemístí dům od výrobce k vám.

K realizaci s největší pravděpodobností budete potřebovat stavební ohlášení a váš domov pak získá číslo evidenční (získávají ho budovy dočasného charakteru). Z toho vyplývá, že v tomto typu mobilního domu můžete mít nahlášené trvalé bydliště.

Tuto variantu najdete u nás.

Výhody trvalého bydlení v mobilním domě

Je to levné

O tom není pochyb. Většina lidí považuje mobilní domy za atraktivní, hlavně díky jejich znatelně nízké ceně v porovnání s klasickými zděnými domy. V současné době vysokých cen na trhu s nemovitostmi je pro mnoho lidí mobilní dům jedinou cestou, jak si zajistit bydlení ve vlastním. A to dokonce i v porovnání s pronájmem bytu či domu.

Přemýšlejte: 

Varianta mobilní dům: pokud byste si půjčili na koupi mobilního domu, jaké by byly úroky? Na jak dlouho byste si nastavili splátky? Kolik by činily celkové měsíční náklady na bydlení včetně energií?

Varianta pronájem: a teď naopak, kolik byste platili za pronájem bytu či domu včetně energií?

Jaká z variant je přijatelnější? To záleží na velkém množství faktorů. S největší pravděpodobností se více vyplatí pořízení mobilního domu.

Rychlost postavení

Pokud potřebujete bydlet rychle, máme domy i na skladě, stačí nás navštívit na prodejně a vybrat si. 

To je velký rozdíl od klasických zděných domů. Všichni to známe (určitě alespoň z vyprávění), jak dlouho trvá připravit projekt, počkat na schválení stavebního povolení a nakonec postavit. Navíc si nemůžete být jistí, na kolik vás stavba nakonec vyjde. Stavební firma si často naúčtuje položky za vícepráce, které nebyly předmětem předem podepsané smlouvy.

Výhodou mobilních domů je, že se postaví „samy“. Připravují se v „továrnách“, stejně jako auta, a vyrábějí se jak na běžícím pásu. Jejich předností je, že jsou vyráběny sériově stále ve stejném provedení a designu. To lze považovat za relativní záruku kvality dosažené v poměrně krátkém čase.

Špičkové materiály a energetická nenáročnost

Mobilní domy od začátku své existence prošly mnoha vývojovými změnami. Jednou z nich je snižování energetické náročnosti. Technologický postup neustále vylepšujeme.

Zároveň, pokud už dům vlastníte, je možné dále snižovat výdaje za energie. Poměrně snadné, a ne příliš nákladné, je rozšířit zateplení střechy, přidat izolaci do podlah, stropů nebo zdí.

Vybavení a tvárný design

Většina výrobců nabízí výběr z předem připravené nabídky typizovaných domků nebo výrobu na míru za příplatek. Zároveň vás možná překvapí, jaké množství vybavení a doplňků je zahrnuto v ceně. Ve výsledku v domě vznikne podobný interiér jako v běžném domě. Můžete tam mít zkrátka všechno: terasu, krb či třeba saunu…

Podívejte se, co říkají zakazníci o našich mobilních domech.

Útulný dům dýchající pohodou

Moderní dům, který je nadčasový a komfortní. Pokud chcete zjistit více o atributech moderního mobilního domu tak nás neváhejte kontaktovat, dokonalé bydlení zařídíme i vám.

Recenze 3

Sen o bydlení se stal realitou

Mladá rodina si splnila dlouholetý sen. Na okraji Prahy si nechala postavit náš mobilní dům, výsledek vyrazí dech.

V klidné části hlavního města Prahy jsme postavili mobilní dům pro pro mladou rodinu. Rodiny s dětmi dnes hledají klidné a pohodové bydlení při zachování snadné dostupnosti do centra města za kulturním vyžitím. Mladému páru se dvěma dětmi se tento sen splnit povedlo. K domu mají i nádhernou zahradu, která disponuje zapuštěným krytým bazénem a relaxačními zónami s lehátky a křesly. 

Recenze 2

Dům pro mladou rodinu - prostorný, světlý a praktický

Mladá rodina z Hradce Králové, si přála dům, který bude vyhovovat jejich požadavkům, které zněl - světlý, praktický a bezúdržbový dům. Toto jsme jim splnily.

Recenze 1
Máte zájem?
/* */ /* */